Biuro Prasowe
Komunikaty prasowe

   działalność studencka
   nagrody i osiągnięcia
   oferta edukacyjna
   inwestycje
   konferencje naukowe
   uczelnia dla regionu
   rankingi
   spotkania oficjalne
   sport
   imprezy otwarte

Galeria

Kontakt dla mediów


Znajdź komunikaty
Archiwum Prasowe
  2019
  2018
  2017
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  starsze komunikaty


Politechnika Gdańska >  Biuro Prasowe  > Komunikaty Prasowe > Komunikat Prasowy

Prof. Jerzy Doerffer nie żyje 2006-08-10

W wieku 88 lat zmarł w nocy 9 sierpnia prof. Jerzy Doerffer – budowniczy „Sołdka”, pierwszego powojennego polskiego statku pełnomorskiego, były rektor Politechniki Gdańskiej - który całe swoje życie zawodowe związał z polskim okrętownictwem.                           

- Pan profesor Doerffer był okrętem flagowym Politechniki Gdańskiej – mówi prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej. – Studia rozpoczął na wydziale okrętowym na Politechnice Wolnego Miasta Gdańska. Był aktywnym członkiem polskich organizacji studenckich w Wolnym Mieście Gdańsku. Budował wydział okrętowy, budował swoją katedrę, był wreszcie powojennym budowniczym polskiego przemysłu stoczniowego.

Jednym z ostatnich osiągnięć prof. Doerffera było wspólnie z prof. Zbigniewem Jedlińskim, chemikiem, członkiem rzeczywistym PAN, absolwentem Politechniki Gdańskiej, opracowanie technologii budowy z tworzyw sztucznych amagnetycznych jednostek pływających, poławiaczy min. Flotylla poławiaczy min zbudowana w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni weszła w skład NATO w pierwszym roku naszego członkostwa.

– Wspominam go jako człowieka niezwykle pogodnego, który nigdy na nic nie narzekał – mówi rektor Rachoń.

Msza żałobna w intencji prof. Jerzego Doerffera obdędzie się 14 sierpnia o godz. 12.00 w Kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Sopocie (ul. Powstańców Warszawy 15), Pogrzeb odbędzie się o godz. 13.30 na Cmentarzu Katolickim w Sopocie.

 

Dossier

Jerzy Doerffer urodził się 21 kwietnia 1918 roku w Wielkiej Łęce, powiat Gostyń w województwie poznańskim.

W kwietniu 1936 roku rozpoczął studia wyższe w Wolnym Mieście Gdańsku na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Okrętowo-Lotniczym (Danziger Technische Hochschule - Fakultät für Schiffs und Flugtechnik). W sierpniu 1939 roku wyjechał na praktykę zagraniczną do Stoczni J. Samuela White´a na wyspie Wight w Anglii. Tam też zastała go wojna. Od stycznia do kwietnia 1940 roku służył w Polskiej Marynarce Wojennej na ORP „Błyskawica”. W połowie kwietnia 1940 roku został odkomenderowany na studia na Uniwersytecie w Glasgow (Szkocja), gdzie dwa lata później zdobył dyplom inżyniera budowy okrętów. W maju 1942 roku podjął pracę w Stoczni Vickers-Amstrongs Ltd w Barrow in Furness.

W grudniu 1945 roku Jerzy Doerffer powrócił do Polski. Z początkiem 1946 roku podjął pracę w Stoczni nr 1, obecnie noszącej imię Stoczni Gdańskiej, na stanowisku kierownika Wydziału Budowy Okrętów. Traktowany jako „wróg klasowy” ponownie rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej. W marcu 1950 roku zdał egzamin dyplomowy na Wydziale Budowy Okrętów PG i uzyskał drugi dyplom, tym razem polski, magistra inżyniera budowy okrętów.

Dzięki Doerfferowi dotychczas kadłuby kutrów rybackich z drewna dębowego zastąpiono stalowymi, całkowicie spawanymi. Budowa tego rodzaju jednostek należała wówczas do bezprecedensowych w dziejach polskiego budownictwa okrętowego.

6 listopada 1948 roku wodowano pierwszy w powojennej historii Polski statek pełnomorski, rudowęglowiec „Sołdek”, którego budową kierował Jerzy Doerffer. Jednostka pływała pod polską banderą ponad 31 lat. Dziś jest już eksponatem muzealnym, zacumowanym na Motławie nieopodal Żurawia.

W kwietniu 1951 roku Doerffer został mianowany głównym inżynierem Stoczni Gdańskiej. W październiku 1951 roku ze względów zdrowotnych przeszedł do Centralnego Zarządu Przemysłu, a następnie delegowany został do Stoczni Szczecińskiej w charakterze doradcy do spraw budowy nowych statków.

1 października 1952 roku profesor Jerzy Doerffer przeniósł się na stałe na Politechnikę Gdańską. Był jednym ze współorganizatorów pierwszego w Polsce Wydziału Budowy Okrętów na Politechnice Gdańskiej i założycielem Katedry Technologii Okrętów. 1 stycznia 1953 roku objął kierownictwo nowo kreowanej Katedry i Zakładu Technologii Okrętów, którą zorganizował od podstaw i którą prowadził przez kolejnych 36 lat.

Od 1 września 1953 roku do 31 sierpnia 1964 roku pełnił przez kilka kadencji funkcję dziekana Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej.

1 września 1981 roku profesor Jerzy Doerffer wybrany został rektorem Politechniki Gdańskiej. Piastował tę funkcję do dnia 30 sierpnia 1984 roku.

1 października 1988 roku, w dniu inauguracji nowego roku akademickiego, nadano prof. Jerzemu Doerfferowi tytuł doktora honoris causa Politechniki Gdańskiej.

 

poleć znajomemudrukuj
pliki do pobrania

Poczet sztandarowy Korporacji Rosevia, 16.05.1937, od lewej prof. Jerzy Doerffer
(typ: .jpg, rozmiar: 206kB)


Okręt z tworzywa sztucznego
(typ: .jpg, rozmiar: 324kB)


Prof. Jerzy Doerffer podczas promocji III tomu wspomień "Życie i pasje..." (fot. K.Krzempek)
(typ: .JPG, rozmiar: 2976kB)


Prof. Jerzy Doerffer podczas promocji III tomu wspomień "Życie i pasje..." (fot. K.Krzempek)
(typ: .JPG, rozmiar: 2912kB)