Biuro Prasowe
Komunikaty prasowe

   działalność studencka
   nagrody i osiągnięcia
   oferta edukacyjna
   inwestycje
   konferencje naukowe
   uczelnia dla regionu
   rankingi
   spotkania oficjalne
   sport
   imprezy otwarte

Galeria

Kontakt dla mediów


Znajdź komunikaty
Archiwum Prasowe
  2019
  2018
  2017
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  starsze komunikaty


Politechnika Gdańska >  Biuro Prasowe  > Komunikaty Prasowe > Komunikat Prasowy

Seminarium „Internet na Bałtyku”2018-03-15

Opracowanie oryginalnych, innowacyjnych rozwiązań zapewniających bezprzewodową, szerokopasmową łączność na obszarach morskich to jeden z głównych celów projektu realizowanego przez konsorcjum, w skład którego weszli badacze z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Efekty ich prac można będzie poznać w czwartek, 22 marca podczas seminarium, które rozpocznie się w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie (ul. Powstańców Warszawy 55) o godzinie 9.00.

 

Podczas prac projektowych udało się opracować i zaimplementować  szereg dedykowanych usług e-nawigacji, dostosowanych do potrzeb indywidualnych użytkowników, jak też warunków łączności na morzu (w tym łączności nieciągłej, sporadycznej). Zaproponowane i przetestowane rozwiązania mogą stanowić uzupełnienie i/lub ciekawą alternatywę dla kosztowanych systemów satelitarnych, często jedynych dostępnych środków łączności szerokopasmowej na znacznej części akwenów morskich.

Celem seminarium, skierowanego do szerokiego grona osób i instytucji związanych z morzem, jest dostarczenie uczestnikom zarówno wiedzy o wytworzonych i przetestowanych mechanizmach sieciowych i aplikacjach, jak też wskazanie możliwych scenariuszy wykorzystania opracowanego systemu. Seminarium towarzyszyć będzie wystawa z prezentacją wybranych komponentów sieciowych i aplikacyjnych wytworzonych w projekcie.

Seminarium podsumuje prawie 3-letnie prace związane z projektem „netBaltic: Internet na Bałtyku – Realizacja wielosystemowej, samoorganizującej się szerokopasmowej sieci teleinformatycznej na morzu dla zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi poprzez rozwój usług e-nawigacji”. Był on realizowany przez konsorcjum składające się z zespołów badawczych WETI PG, Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk oraz firm DGT LAB S.A. i NavSim Polska sp. z o. o. przy istotnym finansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych.

Szczegółowy program seminarium znajduje się w załączniku.

Osoby zainteresowane udziałem w seminarium proszone są o kontakt z drem inż. Krzysztofem Nowickim: krzysztof.nowicki@eti.pg.gda.pl w terminie do 20 marca 2018 r.

poleć znajomemudrukuj