Biuro Prasowe
Komunikaty prasowe

   działalność studencka
   nagrody i osiągnięcia
   oferta edukacyjna
   inwestycje
   konferencje naukowe
   uczelnia dla regionu
   rankingi
   spotkania oficjalne
   sport
   imprezy otwarte

Galeria

Kontakt dla mediów


Znajdź komunikaty
Archiwum Prasowe
  2018
  2017
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  starsze komunikaty


Politechnika Gdańska >  Biuro Prasowe  > Komunikaty Prasowe > Komunikat Prasowy

Studenci z Wydziału Architektury PG pracują nad koncepcją przebudowy pawilonu ośrodka wypoczynkowego w Czarlinie2017-12-05

Studenci drugiego semestru studiów magisterskich Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej opracowują koncepcję funkcjonalno-przestrzenną przebudowy głównego pawilonu rekreacyjnego na terenie ośrodka wypoczynkowego PG nad jeziorem Jelenie w Czarlinie (gm. Kościerzyna). Celem projektu studialnego jest analiza możliwości przebudowy lub zaproponowanie nowej formy budynku.

W ciągu ostatnich lat ośrodek w Czarlinie przeszedł szereg remontów i przebudów, od nowych boisk sportowych, po piękny drewniany pomost wychodzący w wodę. Sukcesywnie modernizowane i wymieniane są domki wypoczynkowe. Jedynie główny pawilon, wybudowany w 1965 roku, odbiega od współczesnych standardów. Obecnie znajduje się tu stołówka, sala telewizyjna, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze, a także kilka całorocznych pokoi.

W ramach zajęć z projektowania architektonicznego prowadzonych przez dr inż. arch. Tomasza Szymańskiego i dr inż. arch. Jana Cudzika z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych powstają śmiałe koncepcje zmiany wyglądu i sposobu funkcjonowania tego budynku, oraz przekształcenia go w miejsce odpowiednie do prowadzenia konferencji naukowych, zebrań władz uczelni, plenerowych posiedzeń Senatu PG czy wyjazdów studialnych kół naukowych naszej uczelni.

- Zadaniem studentów jest opracowanie koncepcji, które podniosłyby walory tego pięknie usytuowanego, ale substandardowego budynku, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa m.in. związanych z ochroną strefy brzegowej. Efekty prac studentów poznamy za kilka tygodni. Już dzisiaj jednak wiadomo, że nie zabraknie odważnych wizji pokazujących potencjał rozwoju ośrodka, który w przyszłości mógłby się stać wizytówką naszej uczelni. Koncepcje studentów zostaną wykorzystane w dalszym procesie projektowania przekształceń ośrodka wypoczynkowego w Czarlinie. Poddane zostaną także konsultacjom społecznym wśród pracowników PG, którzy będą przecież z ośrodka korzystać - mówi prof. Lucyna Nyka, dziekan Wydziału Architektury PG, która również jest zaangażowana w pracę nad koncepcjami, a także uczestniczy w przeglądach i zajęciach studialnych.

Studenci są na etapie przygotowywania makiet swoich projektów. Część z nich postanowiła zachować bryłę budynku, dostosować rozkład pomieszczeń do współczesnych oczekiwań, poprawić estetykę i wyeksponować walory widokowe. Inni zaproponowali całkowicie nowe rozwiązania, uwzględniające zróżnicowane ukształtowanie terenu, ale i wymagające zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także wprowadzające oryginalne rozwiązania, jak np. zielone atrium, bryły budynków wzorowane na kształcie kryształu, czy podziemna, przeszklona przestrzeń wystawiennicza dla lokalnego rękodzieła. Wszystkie koncepcje zakładają m.in. utworzenie ok. 50 całorocznych miejsc noclegowych, restauracji i kawiarni.

Cykl zajęć został poprzedzony wycieczką studialną grupy projektowej, która została zorganizowana dzięki osobistemu wsparciu i zaangażowaniu prof. Jacka Namieśnika, rektora PG. Zajęcia poświęcone koncepcjom modernizacji ośrodka w Czarlinie prowadzone są we współpracy z mgr inż. Mariuszem Milerem, kanclerzem ds. infrastruktury oraz Działem Inwestycji i Remontów.

Ośrodek wypoczynkowy PG w Czarlinie oferuje noclegi dla pracowników Politechniki Gdańskiej od połowy czerwca do połowy września. Więcej informacji o ośrodku można znaleźć na stronie internetowej https://pg.edu.pl/ow-czarlina

poleć znajomemudrukuj