Biuro Prasowe
Komunikaty prasowe

   działalność studencka
   nagrody i osiągnięcia
   oferta edukacyjna
   inwestycje
   konferencje naukowe
   uczelnia dla regionu
   rankingi
   spotkania oficjalne
   sport
   imprezy otwarte

Galeria

Kontakt dla mediów


Znajdź komunikaty
Archiwum Prasowe
  2018
  2017
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  starsze komunikaty


Politechnika Gdańska >  Biuro Prasowe  > Komunikaty Prasowe > Komunikat Prasowy

Otwarcie ProtoLab. To pierwsza taka uczelniana prototypownia na Pomorzu2017-11-07

Studenci, pracownicy naukowi Politechniki Gdańskiej oraz zespoły poszukujące rozwiązań problemów zgłoszonych w ramach projektu e-Pionier będą mogły tu bez nadzoru i przez 24 godziny na dobę rozwijać oraz testować swoje pomysły na nowoczesnych urządzeniach i maszynach. W budynku Centrum Obsługi Technicznej otwarta zostanie prototypownia ProtoLab. Jej operatorem jest Spółka Celowa Politechniki Gdańskiej Excento Sp. z o.o., która realizuje projekt e-Pionier współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Z laboratorium w szczególności będą mogli korzystać uczestnicy projektów e-Pionier (więcej pod adresem: http://excento.pl/e-pionier/), którzy tworząc propozycje rozwiązań wykorzystują technologie ICT. Do ich dyspozycji oddano m.in. profesjonalne stanowiska do projektowania i wykonywania obwodów PCB, testowania elektroniki i oprogramowania, czy projektowania i wykonywania elementów automatyki i mechaniki.

Prototypownię wyposażono w różnego rodzaju urządzenia, w tym oscyloskopy, generatory, mierniki, obciążenia oraz oprogramowanie. Nie zabrakło też stanowisk lutowniczych, narzędzi oraz drukarki 3D.

Użytkownicy ProtoLab będą mieli również dostęp do najnowszych technologii pomiarowych, wykorzystywanych chociażby w fabrykach samochodów TESLA w USA. Jednocześnie będzie mogło tu pracować do 25 osób.

- To nowe podejście do kształcenia inżynierów. Staramy się uzupełniać teorię praktyką i doświadczeniem. Wzorujemy się na najlepszych doświadczeniach światowych, m.in. fińskich - mówi Krzysztof Malicki, prezes spółki Excento. - Pozwalamy przyszłym inżynierom realizować własne pomysły i wykorzystywać w praktyce wiedzę zdobytą podczas wykładów. Promujemy pracę twórczą w interdyscyplinarnych zespołach. Dzięki wsparciu ze środków UE, pozyskanych z NCBR, finansujemy tworzenie rozwiązań zmierzających do rozwiązywania istotnych problemów społeczno-gospodarczych wymagających wykorzystania technologii ICT. Wyposażając ProtoLab współpracujemy też z firmami.

Oficjalne otwarcie ProtoLab odbędzie się w czwartek, 9 listopada o godz. 9.30 w budynku Centrum Obsługi Technicznej Politechniki Gdańskiej przy ul. Traugutta 99 w Gdańsku z udziałem prof. Piotra Dominiaka, prorektora ds. internacjonalizacji i innowacji PG, Krzysztofa Malickiego, prezesa Zarządu Excento Sp. z o.o. oraz przedstawicieli studentów.

Podczas uroczystości zaprezentowane zostaną dwa projekty „System precyzyjnego lądowania na niestabilnej platformie dla jednostki bezzałogowej” oraz „Ocena jakości powietrza atmosferycznego pod kątem spełnienia kryteriów w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska ustanowionych w celu ochrony zdrowia ludzi”, realizowane w ramach projektu e-Pionier.

Celem projektu „e-Pionier - wykorzystanie potencjału uczelni wyższych na rzecz podniesienia innowacyjności rozwiązań ICT w sektorze publicznym” jest rozwiązywanie istotnych problemów społeczno-gospodarczych w formule zbliżonej do zamówień przedkomercyjnych (http://bit.ly/2ycp5h0).

W ramach projektu e-Pionier przedstawiciele Spółki Celowej Politechniki Gdańskiej Excento Sp. z o.o., Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku i Związku Gmin Pomorskich podpisali między innymi w październiku list intencyjny w sprawie długoterminowej współpracy przy poszukiwaniu rozwiązań umożliwiających szybsze wykrywanie i ostrzeganie o zagrożeniach pogodowych (http://bit.ly/2yba2Ed).

Projekt o wartości 14 394 920 zł współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (Oś III Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.3 e-Pionier – wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych) - wkład Funduszy Europejskich 11 515 936 zł).

poleć znajomemudrukuj