Biuro Prasowe
Komunikaty prasowe

   działalność studencka
   nagrody i osiągnięcia
   oferta edukacyjna
   inwestycje
   konferencje naukowe
   uczelnia dla regionu
   rankingi
   spotkania oficjalne
   sport
   imprezy otwarte

Galeria

Kontakt dla mediów


Znajdź komunikaty
Archiwum Prasowe
  2018
  2017
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  starsze komunikaty


Politechnika Gdańska >  Biuro Prasowe  > Komunikaty Prasowe > Komunikat Prasowy

VIII edycja programu Lider - dwóch zwycięzców z Politechniki Gdańskiej2017-09-11

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło VIII edycję programu Lider. W gronie 34 projektów zakwalifikowanych do dofinansowania znalazły się 2 projekty naukowców z Politechniki Gdańskiej. Na ich realizację młodzi badacze otrzymają po blisko 1,2 mln zł.

LIDER – jak podaje na swojej stronie NCBR – jest programem skierowanym do młodych naukowców. Jego celem jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym, podczas realizacji projektów badawczych.

W VIII edycji programu dofinansowanie przyznano 34 młodym naukowcom. W gronie zwycięzców znaleźli się dr inż. Krzysztof Formela z Wydziału Chemicznego i dr inż. Piotr Patrosz z Wydziału Mechanicznego. Pierwszy z badaczy otrzymane dofinansowanie przeznaczy na opracowanie niskoemisyjnej technologii wytwarzania modyfikowanych regeneratów gumowych jako proekologiczna metoda recyklingu zużytych opon samochodowych. Z kolei dr inż. Piotr Patrosz w ramach projektu opracuje hydrauliczno-mechaniczną automatyczną skrzynię biegów dla pojazdów rolniczych i maszyn roboczych.

W tym roku na dofinansowanie projektów centrum przeznaczy ponad 39 mln zł. Z listą projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach Programu LIDER VIII można zapoznać się na stronie NCBR.

poleć znajomemudrukuj