Biuro Prasowe
Komunikaty prasowe

   działalność studencka
   nagrody i osiągnięcia
   oferta edukacyjna
   inwestycje
   konferencje naukowe
   uczelnia dla regionu
   rankingi
   spotkania oficjalne
   sport
   imprezy otwarte

Galeria

Kontakt dla mediów


Znajdź komunikaty
Archiwum Prasowe
  2018
  2017
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  starsze komunikaty


Politechnika Gdańska >  Biuro Prasowe  > Komunikaty Prasowe > Komunikat Prasowy

Chitozan naturalny Sun – kosmetyk na bazie unikalnej technologii opracowanej na PG2017-06-29

Pierwszy na świecie kosmetyk, łagodzący oparzenia słoneczne oraz inne podrażnienia skóry, stworzony na bazie hydrożelu chitozanu ma swoje początki na Politechnice Gdańskiej. Produkt opiera się na unikalnej, opatentowanej technologii przetwarzania chitozanu opracowanej na Wydziale Chemicznym. Technologia została nagrodzona m.in. złotymi medalami międzynarodowych salonów wynalazków Archimedes oraz IENA.

Chitozan naturalny Sun to żel w sprayu o właściwościach kojąco-nawilżających i regeneracyjnych. Zawiera hydrożel chitozanu (chitozan, woda, dwutlenek węgla) oraz D-panthenol. W składzie nie ma barwników, konserwantów, alergenów i związków zapachowych. Dzięki temu może być stosowany przez alergików, osoby z wrażliwą skórą, dzieci oraz kobiety w ciąży. Kosmetyk jest produkowany i dystrybuowany jest przez firmę AG medica założoną przez absolwenta Politechniki Gdańskiej dr. Grzegorza Gorczycę.

Chitozan pozyskiwany jest z pancerzy skorupiaków, głównie kryla i krewetek. Jest w 100 proc. biodegradowalny, a z uwagi na swój skład chemiczny jest całkowicie kompatybilny ze skórą człowieka. Jest to polimer nierozpuszczalny w wodzie. 

– Nierozpuszczalność ta stanowiła największy problem w przetwarzaniu chitozanu, zmuszała bowiem wytwórców do wykorzystywania kwasów organicznych, ograniczając przy tym możliwości jego wykorzystania, bądź zmuszała do wprowadzania chemicznych zmian w jego strukturze – wyjaśnia dr Grzegorz Gorczyca.

W 2012 r. doktorzy Grzegorz Gorczyca, Robert Tylingo, Piotr Szweda pod opieką profesorów Sławomira Milewskiego oraz Marii Sadowskiej z Wydziału Chemicznego PG opracowali unikalny sposób przetwarzania chitozanu co umożliwiło uzyskanie stabilnego hydrożelu chitozanu rozpuszczonego w wodzie. Przy wykorzystaniu tej metody udało się otrzymać hydrożel chitozanowy będący – z uwagi na swe właściwości – świetną bazą dla wyrobów kosmetycznych i medycznych. To wręcz rewolucyjne odkrycie dla branży.

W 2014 r. Fundacja na rzecz nauki Polskiej oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju udzieliły wsparcia na badania nad zwiększeniem skali wytwarzania hydrożelu chitozanu. W efekcie, już w roku 2016 r. Chitozan naturalny Sun trafił do klientów.

Warto dodać, że kilkuletnie prace nad wykorzystaniem polimerów pozwoliły także na stworzenie i opatentowanie materiałów opatrunkowych przeznaczonych do leczenia trudno gojących się ran skórnych. Innowacyjne opatrunki (także na bazie chitozanu) zostały opatentowane, lecz ze względu na konieczność zaangażowania większego kapitału na ich wdrożenie w dalszym ciągu szukają inwestora.

Więcej informacji na temat nowego produktu znajduje się na stronie: chitozannaturalny.pl oraz na facebooku

poleć znajomemudrukuj