Biuro Prasowe
Komunikaty prasowe

   działalność studencka
   nagrody i osiągnięcia
   oferta edukacyjna
   inwestycje
   konferencje naukowe
   uczelnia dla regionu
   rankingi
   spotkania oficjalne
   sport
   imprezy otwarte

Galeria

Kontakt dla mediów


Znajdź komunikaty
Archiwum Prasowe
  2018
  2017
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  starsze komunikaty


Politechnika Gdańska >  Biuro Prasowe  > Komunikaty Prasowe > Komunikat Prasowy

Tradycyjny koncert majowy już 13 maja2017-05-11

Kompozycje Gabriela Faurégo i Richarda Wagnera usłyszą uczestnicy tegorocznego koncertu majowego. Tradycyjnie, jak co roku odbędzie się on w kościele pw. Bożego Ciała na gdańskiej Morenie (ul. Piecewska 9). Wyjątkowych muzycznych wykonań będzie można posłuchać w sobotę, 13 maja o godz. 19.00.

Na koncert zapraszają Rektor i Senat Politechniki Gdańskiej oraz wykonawcy. Przed publicznością wystąpią soliści: sopranistka Lucyna Kończak, baryton Bartłomiej Kłos, a także dwa znakomite zespoły: Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej oraz Chór Akademii Pomorskiej w Słupsku „Iuventus Cantas”. Wykonawcom towarzyszyć będzie Orkiestra Polskiej Filharmonii „Sinfonia Baltica” w Słupsku pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza.

W programie koncertu znalazł się Requiem d-moll op. 48 Gabriela Faurégo. Jest to najbardziej znane dzieło tego kompozytora, powstałe w latach 1887 ­– 1890, o którym sam twórca powiedział „Uważa się, że moje Requiem nie wyraża obawy przed śmiercią, ktoś nazwał je kołysanką śmierci. Ale ja w taki właśnie sposób postrzegam śmierć: jako szczęśliwe uwolnienie, jako pragnienie szczęścia pozaziemskiego, a nie jako bolesne doświadczenie”.  Oprócz kompozycji Faurégo zabrzmi wstęp do I i III aktu romantycznej opery „Lohengrin” Richarda Wagnera, napisanej przez mistrza w 1850 r.

Tradycyjny koncert majowy odbędzie się już po raz szesnasty. Co roku to wydarzenie, którego pomysłodawcą jest prof. Aleksander Kołodziejczyk, były rektor Politechniki Gdańskiej i wykładowca na Wydziale Chemicznym, przyciąga wielu melomanów. W dotychczasowym repertuarze  koncertów znajdowały się m.in. dzieła Bacha, Mozarta, Beethovena, Szymanowskiego czy Kilara.

Muzyczne spotkanie poprowadzi znany gdański dziennikarz Konrad Mielnik.

Wstęp na koncert za okazaniem zaproszenia.

Uwaga! Bilety (w cenie 15 zł) do nabycia biurze parafialnym oraz przed koncertem w kościele pw. Bożego Ciała.

poleć znajomemudrukuj