Biuro Prasowe
Komunikaty prasowe

   działalność studencka
   nagrody i osiągnięcia
   oferta edukacyjna
   inwestycje
   konferencje naukowe
   uczelnia dla regionu
   rankingi
   spotkania oficjalne
   sport
   imprezy otwarte

Galeria

Kontakt dla mediów


Znajdź komunikaty
Archiwum Prasowe
  2018
  2017
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  starsze komunikaty


Politechnika Gdańska >  Biuro Prasowe  > Komunikaty Prasowe > Komunikat Prasowy

Studenci PG na podium Mistrzostw Polski Robotów2012-12-20

Studenci Politechniki Gdańskiej z koła naukowego robotyków SKALP mogą pochwalić się trzema tytułami wicemistrzowskimi, które przywieźli z wrocławskich Mistrzostw Polski Robotów. Na podium stanęli studenci automatyki i robotyki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki: Damian Szymański oraz Mateusz Paczyński.

Damian Szymański, startujący z robotem Feniks2, został drugim wicemistrzem w kategorii linefollower, w której zadaniem robota jest jak najszybsze pokonanie wyznaczonej trasy. Oprócz Feniksa2 w zawodach startował skonstruowany przez Damiana Silver, który uplasował się na czwartym miejscu.

Roboty Mateusza Paczyńskiego Mirror i Skiper walczyły w kategoriach sumo i nanosumo. Zadaniem robocików – bo to konstrukcje niewielkich rozmiarów – ustawionych na specjalnej arenie było zlokalizowanie, zaatakowanie i zepchnięcie z maty przeciwnika, zupełnie jak podczas prawdziwej walki sumo. Mateusz został wicemistrzem Polski w kategorii nanosumo i drugim wicemistrzem kraju w kategorii sumo.

– Zawody robotów są doskonałą okazją do sprawdzenia naszych umiejętności praktycznych związanych z projektowaniem i realizowaniem konstrukcji elektronicznych oraz mechanicznych – powiedział Damian Szymański w odpowiedzi na pytanie, dlaczego dorośli mężczyzni „bawią się” w walki robotów.

– Podczas takich imprez możemy współzawodniczyć ze studentami większości polskich, jak i zagranicznych uczelni wyższych, zdobywać nowe doświadczenia oraz kontakty – twierdzi Damian Szymański.

Zdaniem Damiana robotyka amatorska w ostatnim czasie rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie. – Dążenie do bycia w czołówce wymaga dużego nakładu pracy, jednak każda chwila spędzona na budowie robotów procentuje później na zawodach – dodaje młody konstruktor.

Mistrzostwa Polski Robotów odbyły się po raz pierwszy 14 grudnia 2012. Rozegrano je w czternastu konkurencjach. Do finałów I Mistrzostw Polski Robotów zakwalifikowało się około 2000 uczestników. Była to jedna z większych imprez tego typu w Polsce. Organizatorem mistrzostw był Instytut Inwentyki. 

poleć znajomemudrukuj