Biuro Prasowe
Komunikaty prasowe

   działalność studencka
   nagrody i osiągnięcia
   oferta edukacyjna
   inwestycje
   konferencje naukowe
   uczelnia dla regionu
   rankingi
   spotkania oficjalne
   sport
   imprezy otwarte

Galeria

Kontakt dla mediów


Znajdź komunikaty
Archiwum Prasowe
  2019
  2018
  2017
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  starsze komunikaty


Politechnika Gdańska >  Biuro Prasowe  > Komunikaty Prasowe > Komunikat Prasowy

Madame Curie. Jubileusz docent Marianny Sankiewicz-Budzyńskiej2011-09-30

Marianna Sankiewicz-Budzyńska, emerytowany nauczyciel akademicki, wychowawca kilku pokoleń elektroników. Przez 17 lat pełniła funkcję prodziekana Wydziałów: Łączności i Elektroniki, a na początku lat 80. była – jako pierwsza kobieta w powojennej historii naszej uczelni – prorektorem ds. kształcenia na Politechnice Gdańskiej. Wspaniała kobieta, którą dawni studenci do dziś nazywają ciocią, a nawet matką obchodzi 90. urodziny. Benefis dedykowany Jubilatce odbędzie się 1 października o godz. 12.00 w Audytorium Nowej na WETI.

– „Dzień dobry mamo! Ciągle jestem w Kinszasie i myślę o tobie (....)Kocham cie” – napisał 28 sierpnia 2011 Madian Dit Tieman Diarra z Konga, podopieczny doc. Sankiewicz.

– Była dla mnie obiektem mało realnym – „madame Curie”, jak ją nazywałem ze względu na jej fizyczne podobieństwo do naszej noblistki, na charakterystyczny sposób uczesania i owal twarzy.(....) – wspomina Jerzy Gebert, reporter sportowy i dawny redaktor naczelny Radia Gdańsk.*

– Kiedy w latach 80. narastała w rozgłośni coraz większa ciasnota, a stropy trzeszczały pod ciężarem przeładowanej taśmoteki, jako ówczesny redaktor naczelny postanowiłem o wybudowaniu czegoś prowizorycznego w zapuszczonym ogrodzie, na tyłach budynku przy Grunwaldzkiej. I wtedy wzięła sprawę w swoje niezawodne ręce pani docent Sankiewicz. Szybko wywalczyła fundusze, wypatrzyła pawilonowy obiekt o lekkiej drewnianej konstrukcji, załatwiła transport z Legionowa do Gdańska i w ciągu niewielu miesięcy gdańskie Radio powiększyło się o ładnych kilkaset metrów kwadratowych powierzchni, które dobrze służyły nam do czasu wybudowania nowej rozgłośni. Ale jeszcze przedtem trzeba było stoczyć ostrą wojenkę z sąsiadem – Teatrem Miniatura, który nie wiadomo dlaczego z głupia frant zgłosił roszczenia do naszego ogrodu. I tę wojenkę wspólnie z panią Marią wygraliśmy – dodaje Gebert. *

Marianna Sankiewicz urodziła się w 1921 roku w Przerośli na Suwalszczyźnie, elektronik, radiowiec, nauczyciel i organizator kształcenia na naszej uczelni. Podczas okupacji wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec. W 1945 roku rozpoczęła pracę w Polskim Radiu, niedługo potem w Radiu Gdańsk. Jednocześnie podjęła studia na Politechnika Gdańskiej. W 1950 obroniła dyplom magistra inżyniera. W 1952 roku Marianna Sankiewicz podjęła pracę na Wydziale Łączności PG, w Katedrze Urządzeń Radionadawczych. Od 1958 roku pracowała jako adiunkt, wykładała w Katedrze Radiokomunikacji. W 1966 na Wydziale Elektroniki uruchomiła pracownię Elektrofonii i uruchomiła specjalizację elektrofonii, później nazwaną inżynierią dźwięku. W 1968 roku obroniła doktorat pt. „Opór ujemny opornościowo-stabilny”, napisaną pod kierunkiem prof. Janusza Groszkowskiego. W roku 1970 mianowano ją docentem. Przez sześć kadencji pełniła obowiązki prodziekana ds. kształcenia. W 1981 roku – w demokratycznych wyborach – została prorektorem ds. kształcenia PG.

Marianna Sankiewicz nadal ma wielki apetyt na czynienie dobra. Dlatego nawet imprezie jubileuszowej towarzyszy aukcja na rzecz jej podopiecznych. Jubilatka prosi, by zamiast kwiatów, wesprzeć aukcję.


*cytaty pochodzą z publikacji „Marianna Sankiewicz. Dała nam skrzydła...”, zredagowanej i wydanej przez zespół jej wdzięcznych wychowanków. Książka została wydana z okazji jubileuszu. Do nabycia podczas benefisu.

 

Uwaga!

* 1 października o godz. 12.00 w Audytorium Nowej na WETI odbędzie się benefis dedykowany Jubilatce. Imprezie towarzyszy aukcja na rzecz jej podopiecznych. Jubilatka prosi, by zamiast kwiatów, wesprzeć aukcję.

* 3 października zaś doc. dr inż. Marianna Sankiewicz-Budzyńska, podczas inauguracji nowego roku akademickiego, otrzyma Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski przyznany przez Prezydenta RP.

* Wystawę pt. „Docent doktor inżynier Marianna Sankiewicz-Budzyńska. Życie, praca, pasje” do końca października można oglądać w holu przed Biblioteką Główną PG.

 

poleć znajomemudrukuj