Biuro Prasowe
Komunikaty prasowe

   działalność studencka
   nagrody i osiągnięcia
   oferta edukacyjna
   inwestycje
   konferencje naukowe
   uczelnia dla regionu
   rankingi
   spotkania oficjalne
   sport
   imprezy otwarte

Galeria

Kontakt dla mediów


Znajdź komunikaty
Archiwum Prasowe
  2018
  2017
  2016
  2015
  2014
  2013
  2012
  2011
  2010
  2009
  2008
  2007
  2006
  2005
  starsze komunikaty


Politechnika Gdańska >  Biuro Prasowe  > Komunikaty Prasowe > Komunikat Prasowy

Solidarność w bibliotecznej sieci2008-12-16

Nie wychodząc z domu przez Internet przeglądnąć można katalogi książek i czasopism publicznych uczelni Trójmiasta i niemal wszystkich działających tu instytutów badawczych. 17 grudnia do systemu przyłączy się Europejskie Centrum Solidarności. Umowę w tej sprawie podpiszą: rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Henryk Krawczyk i dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, o. Maciej Zięba OP. Zapraszamy: 17 grudnia, godz. 11.45, gabinet rektora.

Członkami Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego – do którego przystępuje Europejskie Centrum Solidarności – są publiczne uczelnie Trójmiasta i niemal wszystkie działające tu instytuty badawcze. Po siedmiu latach działania Trójmiejski Zespół Biblioteczny dysponuje 200 tysiącami opisów bibliograficznych, ponad 500 tysiącami egzemplarzy książek i czasopism oraz ponad 50 tysiącami czytelników zarejestrowanych i korzystających z systemu bibliotecznego. Przedsięwzięciu temu służy system biblioteczny VTLS VIRTUA, który pozwala gromadzić, katalogować dokumenty i udostępniać informację biblioteczną o zbiorach. Korzyści są ogromne.

– Siedząc przed komputerem w domu sprawdzić można, w której bibliotece znajduje się interesująca nas książka. Mało tego, dowiemy się czy można ją wypożyczyć czy przeczytać tylko w czytelni. A jeśli już wypożyczyć, to czy znajduje się teraz w magazynie czy też została wypożyczona. Ogromnym udogodnieniem jest fakt, że on-line można książkę zarezerwować – mówi Bożena Hakuć, dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Gdańskiej.

Oprogramowanie VIRTUA to przedsięwzięcie globalne. Posiada ponad 900 instalacji w 32 krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii czy Szwecji. W Polsce korzysta z tego systemu ok. 30 bibliotek naukowych. Wspólnym wysiłkiem bibliotek polskich zgromadzono ponad milion opisów bibliotecznych.

Pierwsze rekordy zasobów ECS widoczne będę w katalogu już na początku przyszłego roku.

Zapraszamy: 17 grudnia, godz. 11.45, gabinet rektora, piętro I Gmachu Głównego Politechniki Gdańskiej, ul. Gabriela Narutowicza 11/12 w Gdańsku Wrzeszczu.

 

poleć znajomemudrukuj