Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

Informacja prasowa

Politechnika Gdańska zaprasza na International Waterbike Regatta

40 jednostek i 320 studentów z całej Europy weźmie udział w zbliżających się regatach łodzi napędzanych siłą ludzkich mięśni. International Waterbike Regatta 2017 odbędą się na jeziorze Jeziorak przy śródlądowym porcie w Iławie w dniach 25–27 maja. Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Zapowiada się wspaniałe widowisko – zapraszamy!

 

Pierwsze International Waterbike Regatta odbyły się w roku 1980 z inicjatywy studentów z Hannoveru. Od tamtej pory wydarzenie odbywa się co roku, zawsze w innym europejskim mieście. W Polsce regaty przeprowadzono w 1997, 2007 oraz 2010 roku. PG organizuje je zatem już po raz czwarty. 

W regatach o zwycięstwo walczyć będą studenci startujący na różnego rodzaju łodziach. Wszystkie jednostki zostały zaprojektowane i skonstruowane przez studentów. Wiele z nich zadziwia innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i technologicznymi. Uczestnicy rywalizować będą w 6 dyscyplinach, w których muszą wykazać się sprawnością m.in. w sprintach, slalomie, na długim dystansie czy też próbie przyspieszenia. Opisy konkurencji znajdują się na stronie regat – http://iwr2017.pl/disciplines/.

– International Waterbike Regatta jest wydarzeniem, w czasie którego będzie można obserwować zaciekłą rywalizację. Studenci każdego dnia będą mierzyć się z trudnościami fizycznymi, technicznymi oraz strategicznymi. Zwykle do ostatnich sekund wyścigu nie wiadomo, która z jednostek okaże się najlepsza i w czyje ręce powędruje zwycięski puchar – opowiadają studenci z Koła Studentów Techniki Okrętowej KORAB, którzy od lat biorą udział w regatach.

W 2016 roku, podczas regat w Rostocku załoga naszej uczelni zajęła drugą pozycję, wcześniej kilka razy trzymała zwycięski puchar w dłoniach.  Trzymamy kciuki, by tym razem załoga PG zatryumfowała.

W organizację regat zaangażowała się także spółka celowa Politechniki Gdańskiej Excento.

***

Szczegółowe informacje na temat International Waterbike Regatta 2017 znajdują się tutaj.

Gdańsk, 2017-05-23

Dodatkowe informacje: