Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

Informacja prasowa

Jakie aranżacje mieszkań dla niepełnosprawnych przygotowali studenci PG?

Zapraszamy na rozstrzygnięcie konkursu na najlepiej zaprojektowaną przestrzeń mieszkalną uwzględniającą potrzeby osób z niepełnosprawnościami, zorganizowanego w ramach IV edycji warsztatów partycypacyjnych „Projektowanie Uniwersalne – jak żyć razem nie obok siebie”.

W ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki – 24 maja 2017 r. o godz. 9.00 w Auli w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej odbędzie się podsumowanie warsztatów i prezentacja najlepszych projektów wykonanych przez studentów Wydziału Architektury.

Warsztaty „Projektowanie uniwersalne – jak żyć razem nie obok siebie” to zainicjowane przez Centrum Projektowania Uniwersalnego PG zajęcia, podczas których studenci przeprojektowują mieszkania seniorów i osób z niepełnosprawnością, tak aby mogli w nich samodzielnie funkcjonować.

Hasło warsztatów „jak żyć razem, nie obok siebie” ma być impulsem do wprowadzenia zmian w swoim otoczeniu przez osoby i rodziny, które borykają się z niepełnosprawnością. Studenci poprzez swoje projekty chcą pokazać, że dzięki zmianom w mieszkaniu i najbliższym otoczeniu, seniorzy i osoby z niepełnosprawnością mogą wyjść z izolacji i samotności do pełnej aktywności i integracji w lokalnej społeczności.

Na wystawie zorganizowanej przed Aulą na poziomie 300 Gmachu Głównego PG będzie można zapoznać się z ponad sześćdziesięcioma projektami przygotowanymi dla beneficjentów, którzy zgłosili się do tegorocznej edycji warsztatów.

– Modernizacja mieszkania nie jest łatwym zadaniem, często związana jest z ogromnym wysiłkiem finansowym. W tegorocznej edycji warsztatów studenci architektury chcą zainicjować program realizacji jednego lub dwóch projektów w miejscu zamieszkania beneficjenta. Zależeć to będzie w dużej mierze od wsparcia sponsorów i ludzi dobrej woli, którzy zechcą poprzeć tę niewątpliwie szlachetną inicjatywę – mówi dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. nadzw. PG z Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej.

Gdańsk, 2017-05-22

Dodatkowe informacje: