Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

Informacja prasowa

Studenci PG w NASA Space Apps Challenge

Gratulacje należą się dwóm zespołom studenckim z Politechniki Gdańskiej, które zakwalifikowały się do światowego finału konkursu programistycznego Space Apps Challenge. Mowa o studentach z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki (zespół NBK) oraz z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (Szalone Dziki).

Space Apps Challenge to międzynarodowy hakaton trwający 48 godzin, organizowany w ramach inkubatora innowacyjności NASA. Konkurs odbył się 187 miastach z 69 krajów. Uczestniczyło w nim około 25 tys. młodych osób. W Polsce hakaton przeprowadzono w Gdańsku, w siedzibie Polskiej Agencji Kosmicznej. Warto wspomnieć, że inicjatorem organizacji gdańskiej edycji Space Apps był student drugiego roku WETI Szymon Krawczuk.

Nagrodę główną w krajowym etapie wywalczyli twórcy panelu słonecznego wraz z aplikacją Solar Energy (NBK) oraz autorzy aplikacji informującej o wybuchu pożaru FireHelper (Szalone Dziki). Zwycięstwo w Polsce, czyli zdobycie nagrody Global Nominee, gwarantuje udział w finale światowym. Ponadto Szalone Dziki otrzymały nagrodę za najlepsze wykorzystanie danych, a drużyna NBK nagrodę publiczności oraz Nagrodę Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej za najbardziej innowacyjny projekt.

Studenci przygotowali filmy i krótkie opisy prezentujące zwycięskie projekty:

Solar Energy – ZOBACZ

FireHelper  – ZOBACZ

Obecnie aplikacje ocenia jury konkursu w Stanach Zjednoczonych. Wyniki zostaną podane na początku czerwca. Trzymamy kciuki za obie ekipy z Politechniki Gdańskiej! Oprócz tego już teraz można pomóc studentom z NBK zdobyć nagrodę publiczności. Drużyna znalazła się bowiem w gronie 141 zespołów z różnych stron świata biorących udział w konkurencji  People’s Choice.  

– Prosimy o głosy. Gra jest warta świeczki ponieważ laureaci wyjadą do siedziby NASA, by obserwować start misji kosmicznej. A to chyba marzenie 99 proc. studentów kierunków technicznych – uśmiecha się reprezentant drużyny NBK Kamil Andrzejewski.

JAK ZAGŁOSOWAĆ?

Wystarczy założyć konto na stronie https://2017.spaceappschallenge.org. Głosować można codziennie, do 21 maja włącznie (bezpośredni link do głosowania na NBK).

Gdańsk, 2017-05-15

Dodatkowe informacje: